Princovia a princezné

Aký druh výchovy je lepší? Ten z minulosti, prísny a nekompromisný, alebo súčasný, liberálny, keď majú deti navrch?

Zaujal ma článok – a neskôr aj knihy – detskej psychologičky pani Pekařovej.

Lebo  mám deti a a mala som ich strašne skoro. Nevedela som ich vychovávať, nikto ma to neučil. Len som si zobrala to najlepšie z toho, čo som zažila ja.  A nepoužila to zlé. Vychovávala  som ich podľa seba. Ako som to cítila.

Ale to nie je sťažnosť. To je bežný jav. Tak sme na tom všetci. Väčšina z nás si z detstva odnáša nejaký ten šrám a vraví si, že takto nie. To je život.

Nikto nás nikdy neučil tak závažnú vec, ako výchovu budúcej generácie!

Ale späť k téme:

Deti sú v tejto dobe vychovávané inak, ako kedysi. Lepšie? Horšie? Neviem. Isté je, že inak.

Kedysi vraj boli deti vychovávané brilantne. To slovo ma teda zaujalo a mierne podráždilo. Trúfam si tvrdiť, že to nebolo vždy brilantné, ako boli naši predkovia vychovávaní.

Áno. Museli makať od malého malička. To je dobre. Možno brilantné.  Mali povinnosti, ktoré museli vykonávať, lebo od nich závisela funkčnosť rodiny. Poliať záhradu,  nakŕmiť dobytik, postrážiť mladších súrodencov, navariť, postarať sa. Keď to nespravili, nebolo to spravené. A…

Väčšinou dostali bitku. Keď nejako zlyhali. Boli bití. Lebo deti neboli plnohodnotní členovia domácnosti. Nediskutovali, nikto sa ich nepýtal na názor, veď nijaký nemohli mať. Boli to LEN deti. To teda brilantné nebolo. To si ešte pamätám aj ja.

Ak sa im v škole nedarilo, alebo vyvádzali, vyfasovali aj od učiteľa. Nikto by ani nepomyslel, že by spochybňoval autoritu rodiča, alebo učiteľa.

Preto staršie generácie narážajú na bariéru nedostatku asertivity a sebavedomia. Lebo tu bo vždy niekto, kto prikázal, ako sa to má.

Dnes je situácia úplne iná. Jasné, že nie všade, ale vidno to často:

Teraz sú deti malí bohovia. Môžu všetko. A nemusia nič. Vyjednávajú, hádajú sa, presadzujú svoj názor. Nemajú rešpekt pred autoritami. Presadzujú sa. Dokážu povedať rodičom také veci, na ktoré by sme my ani nepomysleli. Odmalička.

Riešia sa rodičia a tí riešia učiteľov. Učitelia si netrúfnu na malých sebavedomých človiečikov.

V domácnosti nemajú deti prakticky žiadne povinnosti. Jednak preto, lebo tých povinností je objektívne menej, jedlo sa donáša a upratovačka uprace, ale aj preto, lebo rodičia nič také nevyžadujú. Bol by to boj a ten sa im denne zvádzať nechce. Nestíhajú, nevládzu. A tak ich obliekajú, kŕmia, opatrujú do vysokého veku. Nie je výnimka, keď si šesťročné dieťa nevie zaviazať topánky a poriadne sa obliecť. Nevie slušne stolovať. Odrezať si chlieb. A nevie si umyť ruky po záchode.

Je to ľahšia cesta. Veď sú malé… Áno. Ale vyrastú. A kedy sa naučia disciplíne, ak nie odmalička?

V tomto s pani doktorkou súhlasím. Deti musia mať povinnosti. Pravidelne a bez debaty. Musia, lebo aj my všetci ich máme. A budú ich mať po celý život. Keď sa to nenaučia zvládať v detstve, keď sa to nestane pre ne prirodzené, budú mať v dospelosti obrovské problémy. S disciplínou.

Na druhej strane však nie je zlé, keď je táto generácia sebavedomá a vie sa presadiť. Páči sa mi to.

Nech je ako chce, je fakt, že deti sa musia čo najskôr učiť veci, ako obliekanie, stolovanie, upratanie si po sebe, pomoc v rodine. Musia plniť povinnosti a byť za ne zodpovedné. Keď raz prácu zvládnu, musia ju robiť už vždy, ale naozaj vždy oni sami. To je kľúčové.

A na nás je, aby sme ich to naučili a za to ich aj chválili.

Verte mi, že deti to ocenia. Ocenia pravidlá, mantinely, v ktorých sa môžu pohybovať a ocenia pochvalu. Ocenia, že sú šikovné, schopné a samostatné. Viac, ako čokoľvek ostatné na tomto svete. Osobne si myslím, a mám to overené, že to najlepšie, čo som mohla pre moje deti spraviť je, že som ich takto odmala naučila pracovitosti, zodpovednosti a disciplíne.

Dobrá správa je, že je, a o tom som presvedčená, viac rozumných, múdrych a vzdelaných rodičov, ktorí vychovávajú svoje deti k disciplíne, pracovitosti, zodpovednosti a rešpektu, ale aj sebavedomiu, slobode a asertivite.

A bez bitky a kriku.

Ide to.

Komentáre

Dostávaj moje novinky ako prvá!